ХРАМ ПРЕПОДОБНОГО СИМЕОНА СТОВПНИКА

 

Акафіст преподобному Симеону Стовпнику

День памяти:
14 сентября (н.ст.)
 
Тропарь, глас 1
Терпения столп был еси, ревновавый праотцем, преподобне, Иову во страстех, Иосифу во искушениих, и безплотных жительству, сый в телеси, Симеоне, отче наш, моли Христа Бога спастися душам нашим.
 
Кондак, глас 2
В вышних ищай, вышним совокупляяйся и колесницу огненную столп соделавый, тем собеседник Ангелом был еси, преподобне, с ними Христу Богу моляся непрестанно о всех нас.
 
Кондак 1
Избранному от младенчества светильнику мира и целителю недугов душевных и телесных к преподобному отцу нашему Симеону смиренно притекающе, яко могущему нас свободити от страстей и всяких бед, из глубины души принесем хваление и молитву, усердно зовуще: Радуйся, Симеоне, дивный столпниче и великий чудотворче.
 
Икос 1
Ангел Хранитель дан бысть тебе от Бога, егда плод молитвы усердныя дарован был еси родителем твоим. Той бе тя сохраняя, паче же в мудрости духовней поучая, егда снегосветлою одеждею одеялся еси при крещении твоем. Мы же, ведяще тя чуднаго избранника Божия быти, сия похвалы тебе, яко должныя, дерзаем принести:
Радуйся, родителей твоих плод молитвы богодарованный.
Радуйся, даров Святаго Духа во святем крещении сподобивыйся.
Радуйся, Божия благодати сосуде избранный.
Радуйся, любве Божия человеком явление.
Радуйся, земней мудрости ненаученный.
Радуйся, небесною сугубо обогащенный.
Радуйся, Телом и Кровию Христовою таинственно обоженный.
Радуйся, в молитве восхищенный.
Радуйся, Симеоне, дивный столпниче и великий чудотворче.
 
Кондак 2
Видя Господь смирение и простоту сердца твоего, избра тя во оружие Свое, да посрамиши лукавое мудрование мудрецов века сего, и от овец отчих сотвори тя пастыря овец словесных стада Христова, да купно поете Творцу: Аллилуиа.
 
Икос 2
Разум твой имея алчущий и жаждущий правды Христовы, не усумнелся еси вопросити честнаго старца о словесех святаго Евангелия. И, поучився его богонаученных глаголов, в томже часе твердо возжелал еси оставити дом отчий и вся красная мира сего и тесным путем, ведущим в живот вечный, поити. Сего ради вопием ти:
Радуйся, во храме пребывание от юности возлюбивый.
Радуйся, из дома отча изшедый.
Радуйся, бегающих мира покрове.
Радуйся, богоугождения образе.
Радуйся, благое иго Христово с любовию восприявый.
Радуйся, плоть яко мечем посекий.
Радуйся, заблуждших наставляяй.
Радуйся, добре жительствующих утверждаяй.
Радуйся, Симеоне, дивный столпниче и великий чудотворче.
 
Кондак 3
Откровением Божиим бысть тебе во сне видение: основание зданию полагая, ров копал еси и глас слышал еси трикраты, паче углублятися, и, достигшу ти многия глубины, повеле ти Господь со всем усердием твоим созидати. И сбыстся чудное видение сие над тобою: глубиною смирения положил еси твердое основание добродетелем всем, имиже украшен, непрестанно Господу взывал еси: Аллилуиа.
 
Икос 3
Имея желание крепкое жития иноческаго, ко единей обители пришел еси. Смирения же ради семь дний без ястия и пития пред враты ея пад на земли пребыл еси, дерзновения не имый в тую внити. Блаженный же игумен тоя обители, провидя тя Божия избранника быти, минувшими деньми испыта тя, яко хощеши Господеви работати, и лику братии своея сопричте. И мы вси почитаем тя:
Радуйся, истинный послушателю велений Христовых.
Радуйся, житию равноангельному поревновавый.
Радуйся, мир сей оставивый.
Радуйся, жития постническаго пламенне возжелевый.
Радуйся, воздержанием на страсти вооруживыйся.
Радуйся, добрый воине Христов.
Радуйся, во смирении на послушание себе покоривый.
Радуйся, тщание велие к научению монастырскому явивый.
Радуйся, Симеоне, дивный столпниче и великий чудотворче.
 
Кондак 4
Бурю страстей утишая, яко ягнец кроток отцев духовных всегда послушал еси и, за смирение твое, еще юн сый, образа ангельскаго сподобился еси, в немже воздержание и труды усугубляя, плоть умерщвлял еси, душу спасая, и в глубине сердца взывая Богу: Аллилуиа.
 
Икос 4
Слыша игумен братию поведающу, яко смрад от тебе исходит и черви спадают с телесе твоего, вопроси тя, чесого ради бысть ти тако. Ты же, главу преклонивый, в молчании предстоял еси. Тогда взяша одужду с тебе и кровию обагренное тело твое узреша, с вервием жестким вонзенным в него. Со ужасом многим страдания твоя помышляя и мы сице зовем ти:
Радуйся, Святаго Духа жилище освященное.
Радуйся, образ Божий не помрачивый в себе.
Радуйся, терпением Иовлем братию удививый.
Радуйся, великое мужество в себе явивый.
Радуйся, ревнителю истины.
Радуйся, лампадо елеа благовоннаго.
Радуйся, растленныя храмы душ наших обновляяй.
Радуйся, кумиры мудрования нашего низлагаяй.
Радуйся, Симеоне, дивный столпниче и великий чудотворче.
 
Кондак 5
Благодатною силою укрепляем, новыя подвиги во умерщление плоти твоея понесл еси. Страха же ради, яко и братия, подражающе тебе, подвиги не по разуму восприимет, повеле ти игумен отъити о них. Ты же, незлобив, волю его исполняя, в пустыни в кладези безводнем вселился еси, паки и тамо воспевал Христу Богу песнь: Аллилуиа.
 
Икос 5
Видя блаженный игумен Тимофей видение во сне, яко множество народа обитель его обстоит и о рабе Божием Симеоне вопрошают, ужасом одержим бе и, воспрянув от сна, братии поведа сие. Абие же купно с ними иде в пустыню и воззва тя. Почитающе подвиги твоя, и мы по долгу величаем тя:
Радуйся, силу духа Иосифа явивый.
Радуйся, велия подвиги Христа ради совершивый.
Радуйся, Крест Христов безропотно понесый.
Радуйся, Церкви украшение.
Радуйся, правды Божия дивный служителю.
Радуйся, добрый кормчий корабля Иисусова.
Радуйся, правило веры благочестивыя.
Радуйся, образе кротости духовныя.
Радуйся, Симеоне, дивный столпниче и великий чудотворче.
 
Кондак 6
Проповедник слова Божия епископ Васс по воле Божией прииде, егда в келии пустынней водворился еси. Велию ревность о Моисеи и Илии показав, четыредесятидневнаго поста возжелел еси. Да не приобщишися брашна во время сие, невходну келию твою святителя устроити моляше, еже и сотвори, и отъиде, Господеви поя: Аллилуиа.
 
Икос 6
Возсиял еси, преподобне, чудным воздержанием твоим, егда прешедшим днем поста твоего обрете тя святитель Божий яко мертва, на земли лежаща, воздвиже тя и Таин безсмертных Христовых причастия сподоби. Посем многим братиям поведав о дивнем подвизе твоем, научи их прославляти Господа, дивная дела во святых Своих являюща, и тебе, угоднику Его, воспевати сицевая:
Радуйся, земный путь твой по стопам Христовым шествовавый.
Радуйся, постом Моисею и Илии подражавый.
Радуйся, на Господа упование твое возложивый.
Радуйся, во уповании сем пищи и пития не приобщивыйся.
Радуйся, яко светом божественным озарялся еси.
Радуйся, яко и нас, верных, молитвами твоими укрепляеши.
Радуйся, яко воздержанием безплотным уподобился еси.
Радуйся, тем, яко оружием духовным, невидимых врагов победил еси.
Радуйся, Симеоне, дивный столпниче и великий чудотворче.
 
Кондак 7
Хотя подвиги твоя паче усугубити, яко на лествицу возводящую к небеси, на верх горы возшел еси: да не сойдеши оттуду, оковами себе на ней утверди, глаголов же святителя Мелетия послушав, не плоть, но разум в Христово послушание пленив, до конца живота своего взывал еси: Аллилуиа.
 
Икос 7
Новая Вифесда явися гора, на нейже подвизался еси, препободне. Не токмо единою в лето и первее входящим исцеления на той подавашася, но и всегда и всем в бедах, болезнех и скорбех сущим и с надеждою к Богу притекающим благая помощь твоя даровашеся, и вси возвращахуся, славя Бога, и тя, угодника Его величаху, зовуще:
Радуйся, свеще, Божественным пламенем возженная.
Радуйся, светильниче горяй и светяй.
Радуйся, целителю болезней душевных.
Радуйся, врачу недугов телесных.
Радуйся, питателю алчущих правды.
Радуйся, источниче жаждущим истины.
Радуйся, молитвенниче о душах наших.
Радуйся, ходатаю нам и благ земных.
Радуйся, Симеоне, дивный столпниче и великий чудотворче.
 
Кондак 8
Странно житие свое сотворил еси, блаженне, егда видя народ мног, грядущ к тебе, уразуме, яко чтут и прославляют тя. Славы убегая, смирение же возлюбив, на столпе высоцем пребывати благоволил еси и, яко по степенем лествицы к небесней высоте восходя, и мраз, и дождь, и зной палящий претерпевая, Господеви непрестанно пел еси: Аллилуиа.
 
Икос 8
Весь исполнился еси послушания, испытующим тя святым отцем пустынником: повинуяся бо велению их, яко Божию, потщался еси снити со столпа твоего на землю, еже и видяще тии, уразумеша, яко от Бога дело твое, и реша, да пребудеши на столпе твоем невозбранно. Тогда враг рода человеча умысли искусити тя: во образе ангела светла предста ти, ты же на мгновение не уразумел еси, блаженне, лести вражия, обаче знамением честнаго Креста победил еси того коварство. Послежде покаяние велие Господу принесл еси, сему же и мы поучившеся, хвалим тя сице:
Радуйся, стрелы лукаваго разжженныя отразивый.
Радуйся, коварство врага победивый.
Радуйся, силою крестною вооруживыйся.
Радуйся, ложь огнем истины попаливый.
Радуйся, молитвою, яко мечем, вооруженный.
Радуйся, шлемом спасения венчанный.
Радуйся, сугубое покаяние Богу принесый.
Радуйся, на Божие милосердие надежду возложивый.
Радуйся, Симеоне, дивный столпниче и великий чудотворче.
 
Кондак 9
Всякаго грешника кающагося приемляй Господь и твое покаяние прият, и паки прослави тя. Диавол же, подвига твоего не терпяще, язвою лютою порази тя, и бысть в нозе твоей лютый гной с червями. По мнозем времени уведев о тебе мати твоя, прииде ко столпу твоему и плакася горько. Ты же, блаженне, на волю Господню уповая, в будущем веце усрести тя ей обещал еси и, над предавшею дух ея в руце Господни, молитву сотворив, Господеви воспел еси: Аллилуиа.
 
Икос 9
Ветии суемудреннии не возмогут изъяснити силу чудотворений твоих, ихже в славу Божию и чудным именем Господним совершал еси. Воды не имевшу месту тому, молитвою твоею, святе, земля потрясеся и воду обильно даде. Жена некая, змию малую в воде во чрево свое приемшая, водою твоею напоившися, исцеле абие. И ины мнози исцелеваху у столпа твоего святыми твоими молитвами. Людие же, видяще велия чудеса Божия, с радостию прославляху тя:
Радуйся, Небеснаго Царя рабе благий и верный.
Радуйся, приятый от Него талант усугубивый.
Радуйся, житием твоим небеса возвеселивый.
Радуйся, чудесы вселенную удививый.
Радуйся, помощниче наш и молитвенниче.
Радуйся, от искушений вражиих защитниче.
Радуйся, яко тобою страсти наша утоляются.
Радуйся, яко тобою благая желания наша исполняются.
Радуйся, Симеоне, дивный столпниче и великий чудотворче.
 
Кондак 10
Спасти хотя грешныя и к покаянию призвати, последовал еси стопам Господа нашего Иисуса Христа и прибегшаго под кров твой разбойника Ионафана хотящим убити его не предал еси, но после велия его покаяния, отъити ему с миром ко Господу умолил еси, дабы блаженства райскаго улучив, в вечности восхвалит Всещедраго Человеколюбца Бога благодарственною песнию: Аллилуиа.
 
Икос 10
Царя Небеснаго и Господа благий раб и верный служитель был еси, чадом же твоим духовным - отец и наставник многомилостивый: на единем месте, на столпе тебе обитающу, множество народа, и верных, и неверных, к тебе прихождаху, и всем всяк помощник был еси, всякия болезни душевныя и телесныя врачуя, наипаче же неверующия светом Христова Евангелия просвещал еси, яко да крещеннии во имя Пресвятыя Троицы, Господа превознесут и тебе, доброму пастырю своему, воззовут:
Радуйся, зерцало Трисияннаго Света.
Радуйся, небеснаго озарения исполненный.
Радуйся, от богатства духа ближния просвещаяй.
Радуйся, страху Божию научаяй.
Радуйся, воли Господней безропотный исполнителю.
Радуйся, о славе Его ревнителю.
Радуйся, пастырю наш добрый.
Радуйся, отце милостивый и кроткий.
Радуйся, Симеоне, дивный столпниче и великий чудотворче.
 
Кондак 11
Пение возлюбленному Христу в житии твоем принося, дара пророчества сподобился еси, грядущую засуху, глад и мор предвозвещая, нашествие неверных предрекл еси и многими слезами и теплою молитвою Господа умилостивил еси, да отвратит гнев Свой, праведно движимый, и не попустит языком победити христианы, приносящих покаяние и благодарящих Господа за Его велию милость и непрестанно поющих Ему: Аллилуиа.
 
Икос 11
Света небеснаго сосуде избранный показался еси, егда приспе час твой от мира сего в селения возлюбленная и желаемая прейти. О блаженней кончине твоей тако ученик твой Антоний повествует: «Во един день, в пяток, по девятом часе, ожидающим нам его поучения и благословения, не призрел он на нас со столпа. Такожде и в субботу, и в неделю. И устрашился аз, и взыдох на столп, и узрех преподобнаго со главою поникшею долу и руце на персех. Мняху, яко молитву деет, умолчах аз, последи же рекох: «Благослови нас, отче!» Он же не отвеща. Тогда помыслих, яко аще ко Господу отъиде преподобный отец, и уразумех, яко есть тако, и восплакахся горько, и, приступив, лобызах его, глаголя: «На кого оставляеши нас, отче?» И мы просим тя: и нас грешных не оставляй твоими благоприятными ко Господу молитвами, из глубины души зовущих ти:
Радуйся, от младенчества всего себя Господеви предавый.
Радуйся, заповеди Бога, яко благое сокровище в сердце свое приемый.
Радуйся, благодатию райскою облагоуханный.
Радуйся, светом молитвы просвещенный.
Радуйся, во Христа облеченный.
Радуйся, ризою нетления украшенный.
Радуйся, ко Господу вся помышления твоя обративый.
Радуйся, ближних якоже себе возлюбивый.
Радуйся, Симеоне, дивный столпниче и великий чудотворче.
 
Кондак 12
Благодати дар испроси у Господа, отче, тебя верно хваляшим; вонми воздыханием нашим, и слез наших не презри, и не остави нас, якоже обещался еси не оставляти ни столпа твоего, ни горы, тобою избранныя, во благодеяние прибегающим к тебе человеком, под кровом твоим сохраняемым, Господеви же поющим: Аллилуиа.
 
Икос 12
Воспевая житие твое, богоблаженне отче, прославляем Бога, и, якоже на погребение твое стекошася ко гробу твоему святители, и пастыри, и мирстии со слезами и молитвы многими, свещи и фимиам носяще, тако и мы, сошедшеся в день памяти твоея, усердныя хвалы и моления приносим ти:
Радуйся, от юности миру умерый.
Радуйся, благое иго Христово вземый.
Радуйся, из темницы телесе к вечному житию радостно изшедый.
Радуйся, лицезрением Божественнаго света наслаждающийся.
Радуйся, яко присно Пресвятей Троице предстоиши.
Радуйся, яко непрестанно молитвы о нас возсылаеши.
Радуйся, цельбоносныя мощи нам оставивый.
Радуйся, рода христианскаго помощниче.
Радуйся, Симеоне, дивный столпниче и великий чудотворче.
 
Кондак 13
О великий и предивный угодниче Божий, преподобне отче наш Симеоне! Ныне престолу Божию предстоиши и прошения наша Господу приносиши, и сия малая моления от нас грешных приими, и, якоже не отринул еси разбойника, прибегшаго к твоему столпу, но и от земных бед избавил еси того, и вождь был еси Ему в Царство Небесное, тако и нас, грешных, не остави твоим заступлением, но и во временней жизни сей помогай нам, и в будущей небесных обителей молитвами твоими достигнути сподоби, идеже с тобою Христу, Спасителю нашему, воззовем: Аллилуиа.
(Этот кондак читается трижды, затем икос 1 и кондак 1).
 
Молитва
О святый и великий угодниче Божий Симеоне! Подвигом добрым подвизався на земли, восприял еси на небесех венец правды, егоже уготовал есть Господь всем любящим Его. Темже, взирающе на святый твой образ, радуемся о преславнем скончании жительства твоего и чтим святую память твою. Ты же, предстоя Престолу Божию, приими моления наша и ко Всемилостивому Богу принеси, о еже простити нам всякое прегрешение и помощи нам стати противу кознем диавольским, да избавльшеся от скорбей, болезней, бед и напастей и всякаго зла, благочестно и праведно поживем в нынешнем веце и сподобимся предстательством твоим, аще и недостойни есмы, видети благая на земли живых, славяще Единаго во святых Своих славимаго Бога, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.